باز هم ایرکانادا تاخیر کرد

باز هم ایرکانادا تاخیر کرد

ترجمه ایران استار - روز دوشنبه خرابی سراسری در سیستم‌های کامپیوتری فرودگاهی باعث شد صد‌ها نفر در سرتاسر کانادا در فرودگاه‌ها زمین‌گیر شوند. ظاهرا بعدازظهر دوشنبه وضعیت به حالت عادی برگشته است. گزارش رسانه‌های اجتماعی حاکی از صف‌های طولانی انتظار و مسافران سرگردان در فرودگاه‌های ونکوور، تورنتو، مونترال و کالگری بوده است. ایر‌کانادا به مسافرین گفت می‌توانند با ثبت نام آنلاین از وجود چنین اتفاقاتی قبل از ورود به فرودگاه با خبر شوند.
شرکت هواپیمایی در توییتر گفت: "ما به خاطر هرگونه ناراحتی عذرخواهی می‌کنیم و در تلاش هستیم که خدمات خود را در اسرع وقت {به حالت عادی} بازگردانیم."
ساعاتی بعد سخنگوی این شرکت هواپیمایی گزارش داد که سیستم‌های کامپیوتری احیا شده است، اما افزوده انتظار می‌رود که تاخیر‌های پرواز ادامه ‌یابد، زیرا همچنان صف‌های طولانی پرواز‌ها در فرودگاه‌ها وجود دارند. او گفت انتظار می‌رود اکثر پروازها تا پایان روز دوشنبه انجام شوند ولی ممکن است بعضی از پروازها به روز سه‌شنبه موکول گردند.
این اتفاق دو هفته پس از آن روی می‌دهد که یک مشکل رایانه‌ای دیگری سیستم‌های اینترنتی و تماس با مرکز را قطع کرده بود و در آن زمان نیز برخی از پروازها به تأخیر افتادند.
"فرد لازار" استاد اقتصاد دانشکده تجارت "شولیک" در دانشگاه یورک گفت: "تمام خطوط هوایی با مشکلات مشابهی مواجه هستند بسیاری از این سازمان‌های بزرگ درگیر میراثی از زیرساخت‌های {کامپیوتری و} اطلاعاتی قدیمی و ناکارآمد هستند، بطور مشخص مربوط به چند دهه پیش و قبل از اینترنت کنونی که به قدر کافی به روز نشده‌اند".
لازار در طی یک مصاحبه گفت: "این غیر معمول یا غیر منتظره نیست که چنین اتفاقی بیفتد"، وی اضافه کرد: این موضوع می‌تواند در طول زمان بدتر شود. اساسا وقتی برای بهبود سیستم قدیمی قسمت‌هایی را اضافه می‌کنند احتمال خرابی بیشتر می‌شود".
"کارل مور" کارشناس هواپیمائی در دانشگاه "مک گیل" در مونترال موافق این موضوع است که خانه از پای‌بست ویران است.
مور در طی یک مصاحبه گفت: "این یک سیستم پیچیده و بزرگ است که‌ در 99 درصد از زمان کار می‌کند اما 1 درصد باقی مانده باعث ناراحتی و نارضایتی زیادی می‌گردد".
او گفت: "‌پول زیادی صرف فناوری اطلاعات ‌شده است، اما این سیستم‌ها میراثی هستند که متعلق به سال‌های گذشته می‌باشند و جایگزینی سیستم نیاز به میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری دارد."